Проектът “Ръкописът” на Аполония 2015


Днес на празниците на изкуствата в Созопол ще бъде представен новият проект на БНТ „Ръкописът“. В студиото на „Денят започва с култура“ са програмният директор на БНТ1 Севда Шишманова, писателят и водещ Георги Тенев и председателят на СЕМ доц. д-р Георги Лозанов, за да разкажат повече за този формат.

„В процеса на реализация вече си мисля, че е много важно да направим това състезание за литературни таланти, защото то е много различно от класическите формати, които показват и комерсиалните телевизии. Разликата е в нещо много съществено – ако в танцувалните шоута или тези, в които се пее и по някакъв начин има сценична основа, участниците са подготвени за това, че срещат публика, че трябва да се изявят пред тях, въобще целият им талант е зависим от това да получат аплаузи публично“, каза Шишманова.

„Ние вече сме влюбени във всички 72-ма души, които са селектирани. Те се съгласяват в реално време зрителят да стане свидетел точно на „тайната“ на изграждане на това доверие между тях и хората, които имат право да им дадат съвет за онова, което те извършват“, продължи програмният директор на БНТ1.


Тайе Селаси гостува на “Ръкописът”


Продължават снимките на риалити формата на БНТ – “Ръкописът”, който ще бъде излъчван през есента в прайм тайма на телевизията. Форматът търси най-добрия, неиздаван досега бъдещ писател сред десетки кандидати и за първи път напуска италианската телевизия, чиито авторски проект е, за да реализира потенциала си у нас. Специален гост на българския проект беше световноизвестната писателка и част от журито на италианския формат “Мастърпийс” – Тайе Селаси.

В лабораторията на “Ръкописът” Тайе се потопи в компанията на ментора Георги Тенев. И вече беше очарована, не само от начина, по който изглежда риалити форматът у нас, но и от звучността на българския език. Нарича го безценно богатство.

Тайе Селаси: Едно от нещата, които ме впечатлиха е страстта, която влагате в своя език. Това е невероятно! Италия също е страна, чиито език не говорят никъде другаде по света. Толкова хубаво да видиш една нация, която се наслаждава на езика си. И всъщност това беше и целта на формата в Италия. Надявам се в България “Ръкописът” да постигне същото.

Тепърва предстои Тайе Селаси да се срещне с участниците във формата. И още нещо – да гостува отново у нас за премиерата на книгата си в България – “Ghana must go”. Роман, който я изтласква на върха като я нарежда в списъка на 20-те най-добри млади автори на десетилетието.

Тайе Селаси: Това е семеен роман, центриран около един баща, който бяга от Гана, за да отгледа своето семейство в Щатите, заедно със своята жена, бавачката на децата и 4-те му деца, които се разделят, но се събират след смъртта на баща си. И така…

Знаете ли много млади хора напускат България и отиват да учат някъде другаде. После бабите им не познават техните наследници?

Това се случва в много страни, чиято икономика и политика страда. Така е в Гана. Много млади отиват в Щатите, Великобритания, Канада. И един ден трябва да вземат решението дали да се върнат там, откъде вече са избягали или да останат някъде, където не е техният дом.

Тайе е сложен космополит. Родена в Лондон, но с корени, който отвеждат душевността й в Гана и Нигерия. Първия си разказ пише едва 4-годишна.

Тайе Селаси: Винаги съм си казвала, че съм закърмена с този синдром. А може би причината е в това, за което си говорихме, че всъщност много хора, много западноафриканци, както и моите родители например напускат родния си дом. И може би точно така, за мен книгите, литературата се превърнаха в мой дом.

 Косара Николаева

bnt.bg

Comments

Popular posts from this blog

Успешно творческо лято за самодейците от село Гецово